3.05.2021

Mija rok od pierwszego wpisu. Nie był to zły rok, ale był też niełatwy. Upływał pod znakiem śmierci. Wyczekiwane odrodzenie się odwleka. Apokalipsa niby się nie wydarzyła, ale jednak jej widmo nie znika. Nie było całkowitej zagłady, ale co rusz dzieją się zagłady i końce pomniejsze.

 

Wpisy zamierzam kontynuować. Weszły mi w nawyk i lubię ich rytm. Przestałem sobie zadawać pytanie o ich sens. Czy ktoś czyta? Czasem dowiaduję się, że tak, co mnie trochę cieszy, a trochę niepokoi, ale ogółem nie mam pojęcia.

 

Skończyłem właśnie utwór, 3 Pieśni do słów Baczyńskiego, ale żadnej dłuższej przerwy nie przewiduję. Krótki postój w porcie. Na horyzoncie duże formy.

9.08.2020

To były długie dwa tygodnie. Los pisze swoje Post Scripta, znaczące zwieńczenia. Być może życie jest jak zsynchronizowanie z jakimś falowaniem jakiejś powierzchni, rezonansem. A odejście desynchronizacją, końcem współbrzmienia i opadaniem wgłąb. Na jakieś wezwanie, być może w inne współbrzmienia.

 רָחוֹק, מַה-שֶּׁהָיָה; וְעָמֹק עָמֹק, מִי יִמְצָאֶנּוּ.

W każdym razie, jedną z ważnych zasad wszelkiego bycia wydaje się być pamiętanie. Możliwość jakiejkolwiek kontynuacji, ewolucji, nawet rewolucji wiąże się z koniecznością rozpoznania i zachowania części z tego co było. Na poziomie społeczno-cywilizacyjnym, jednostkowo-organicznym i całkiem podstawowym, materialno-energetycznym. Bez tego jest jednorodny chaos, albo nie ma nic.

Kontynuuję pisanie "loga". Póki co, okazał się być nieco czym innym, niż zakładałem. Ale jakieś zadanie spełnił. Zobaczymy, co dalej.

Ponieważ kolejne przedsięwzięcie ma mieć w założeniu charakter przynajmniej częściowo międzynarodowy, postaram się publikować wpisy z angielskim tłumaczeniem.

3.05.2020

Koniec kwietnia / początek maja 2020, środek (albo początek, raczej nie koniec) pandemii. Wrócił do mnie dawny pomysł. Nie wiem, czy jest dobry, ale skoro wraca, to spróbuję go zrealizować. Chwila sprzyja.

Będzie to dziennik pracy. Zapis kolejnych kroków na drodze od pustej kartki do skończonej partytury z elementami tego, co pojawia się w polu widzenia w trakcie pisania utworu. Być może kolejnych utworów.

Wyobrażam to sobie jako rodzaj dziennika pokładowego wyprawy (log-book). Cel, kurs, pogoda oraz najważniejsze wydarzenia. Bez narracji; dramaturgię można sobie domyśleć.

Po co?

Żeby zarysować kontekst powstawania utworu, jego historię; utrwalić coś, co ulatuje po skończonej pracy, a czego czasem szkoda.

Może w zastępstwie wspólnej bazy znaczeń rozumianych uniwersalnie przez nadawców

i odbiorców, która gdzieś przepadła. Na użytek własny, bez ambicji ratowania świata.

Może zamiast notki programowej.

Zobaczymy.

Zakładam wpisy w każdą niedzielę - podsumowujące tydzień.

Nie przewiduję dialogu z ewentualnymi czytelnikami, nie w trakcie pisania w każdym razie.

Wysyłam raporty, komunikacja zwrotna jest niemożliwa.