(Ostatnia aktualizacja, październik 2020)

   EDUKACJA

    Aleksander Nowak urodził się w roku 1979 w Gliwicach. Edukację muzyczną rozpoczął od lekcji gry na fortepianie i gitarze pod kierunkiem Grażyny i Grzegorza Dzierzgowskich a kontynuował jako gitarzysta w klasie Bogusława Pietrzaka, w Państwowej Szkole Muzycznej

I i II st. w Gliwicach, gdzie stawiał również pierwsze kroki kompozytorskie pod okiem ukraińskiej kompozytorki, Uliany Biłan. Jest także absolwentem Szkoły Podstawowej nr. 40 oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach.


    W 2001 roku rozpoczął naukę w klasie kompozycji Aleksandra Lasonia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a po ich ukończeniu, w latach 2006-2008, kontynuował studia pod kierunkiem Steve'a Rouse'a w Uniwersytecie w Louisville (USA).

    Od roku 2008 jest zatrudniony w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z zakresu kompozycji, instrumentacji, współczesnych technik kompozytorskich i notacji muzycznej. W roku 2010 otrzymał stopień doktora, w 2016 habilitację.Od września 2020 pełni funkcję Kierownika Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki.

   TWÓRCZOŚĆ

    Aleksander Nowak komponuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną dla wielu solistów, zespołów i instytucji. Jego utwory wykonywali m.in.: Ricardo Gallen, Eugeniusz Knapik, Urszula Kryger, Łukasz Kuropaczewski, Piotr Pławner, Piotr Sałajczyk, Agata Szymczewska, a także Warszawska Grupa CELLONET, Lasoń Ensemble, The London Sinfonietta, Chamber Philharmony Pardubice, Kwartludium, Kwartet Śląski, Orkiestra Kameralna AUKSO, Elbląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Muzyki Nowej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Filharmonia Szczecińska, Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.


    Istotne miejsce w jego twórczości zajmuje opera. W latach 2009 i 2010  Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie wystawiał operę kameralną Sudden Rain do libretta Anny Koniecznej w reżyserii Mai Kleczewskiej, w roku 2013 podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” odbył się pokaz quasi-dramatu muzycznego na głosy solowe i wideo Spoon River do tekstów Edgara Lee Mastersa, stworzonego we współpracy z Adamem Dudkiem, a w marcu 2015 miała miejsce premiera opery Space Opera do libretta bułgarskiego pisarza Georgi Gospodinova, w reżyserii Eweliny Pietrowiak, napisanej na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu, we wrześniu 2018 podczas Festiwalu Sacrum-Profanum wystawiona została opera ahat-ilī – Siostra bogów do libretta Olgi Tokarczuk, w reżyserii Pii Partum, pisana na zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego, w roku 2019 na zamówienie festiwalu Auksodrone powstał utwór Drach. Dramma per musica do libretta Szczepana Twardocha, a w roku 2020 kolejny dramat do libretta Szczepana Twardocha, Syrena. Melodrama aeterna.


    Nagrania jego kompozycji znalazły się na dwóch albumach monograficznych: „Fiddler’s Green” wydanym w roku 2009 przez Polskie Radio Katowice oraz „3x4+8” wydanym przez wydawnictwo CD Accord w roku 2012, a także na płytach TWOgether Duo („Satin”, Sarton Records, 2013), Agaty Szymczewskiej („Modern Soul”, CD Accord, 2016) oraz na płycie „Works for Rhodes Piano and Strings” w wykonaniu Piotra Orzechowskiego oraz Orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia (PWM, ANA 001). We wrześniu 2020 PWM zainaugurowało serię wydawnictw audio-wideo, publikując operę ahat-ilī – Siostra bogów na Blue Ray.

    Partytury jego utworów wydawane są przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.  
 

   INNE

    Aleksander Nowak nie wygrał nigdy dotąd żadnego konkursu kompozytorskiego. Jest za to laureatem m.in. Nagrody „Gwarancje Kultury", Stypendium Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska", Moritz von Bomhard Fellowship, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego oraz „Paszportu Polityki" 2018. W roku 2019 premiera Drach. Dramma per musica została wyróżniona Nagrodą Koryfeusz w kategorii „wydarzenie roku".

    W  latach 2011-2020 pełnił funkcję prezesa katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich, koordynując festiwale „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”, „Śląskie Trybuny Kompozytorów” oraz „Brand-New Music”.

Fizjonomia aktualna:

2020

B9551862-Edit.jpg

fot.: Bartek Barczyk

(W razie potrzeby uzyskania aktualnego zdjęcia do ewentualnej publikacji, najlepiej skontaktować się z PWM)

Fizjonomie wcześniejsze:

2018

1994

2008

1980